Strona główna »» Aktualności » Trasa rowerowa Sędziszowa –Lubiechowa – Łysa Góra

Trasa rowerowa Sędziszowa –Lubiechowa – Łysa Góra

Malownicze wzgórza z zamkami warownymi położonymi w Krainie Wygasłych Wulkanów przyciąga amatorów jazdy na rowerze do Gór Kaczawskich. Znajduje się tutaj wiele tras rowerowych o umiarkowanych podjazdach. Szlaki przystosowane są dla przeciętnego rowerzysty

Malownicze wzgórza z zamkami warownymi położonymi w Krainie Wygasłych Wulkanów przyciąga amatorów jazdy na rowerze do Gór Kaczawskich. Znajduje się tutaj wiele tras rowerowych o umiarkowanych podjazdach. Szlaki przystosowane są dla przeciętnego rowerzysty.  Długość zaplanowanej trasy to około 17 km.

Trasę rozpoczniemy koło kościoła późnoromańskiego pod wezwaniem  św. Katarzyny w Sędziszowej. Stąd jedziemy drogą asfaltową nr 328. Po przejechaniu 200 m skręcimy w prawo i dalej drogą polną przejedziemy 700 m aż do Organ Wielisławskich, które zostały objęte ochroną ze względu na duże znaczenie dydaktyczne i krajobrazowe. Około 290 mln lat temu (perm) doszło na tym terenie do wylewu lawy ryolitowej. Świadectwem tych wydarzeń są skały przypominające swoim kształtem potężne organy. Charakterystyczne słupowe spękania to wachlarzowo ułożony cios słupowy. Powstał on w wyniku naprężeń występujących w czasie stygnięcia masy skalnej. Na szczycie Organ Wielisławskich znajduje się pozostałość podwójnego średniowiecznego grodziska z ruinami zamku zbójnickiego i karczmy. Sama Góra Wielisławka drążona jest przez poszukiwaczy minerałów. Można tutaj natrafić na permskie porfiry kwarcowe, w których występują między innym piryty, złoto oraz buły agatowe.

Z Organ Wielisławskich wracamy do punktu rozpoczęcia naszej wycieczki. Czarnym szlakiem kierujemy się w kierunku zachodnim do miejsca przecięcia z zielonym szlakiem, którym jedziemy w kierunku Lubiechowa. Po przejechaniu około 3,2 km dojedziemy do nieczynnego od lat 50 - tych ubiegłego wieku kamieniołomu melafirów, w którym można znaleźć agaty i geody. Chętni będą mogli spróbować kolekcjonerskiego szczęścia i poszukać za pomocą młotka ciekawszych okazów.

Dalej pojedziemy w kierunku miejscowości Lubiechowa, gdzie przecinając najpierw czerwony szlak a później szosę dojedziemy do Walońskiego Szlaku Rowerowego (niebieski). Kierując się tym szlakiem w kierunku SSW po około 3 km dojedziemy do Masywu Okola. Podążając dalej szlakiem niebieskim dojedziemy do miejsca połączenia ze szlakiem czarnym. Po przejechaniu około 1,4 km dochodzi do rozwidlenia tych szlaków, my będziemy się kierować czarnym -  prowadzącym na Łysą Górę. Masyw zbudowany jest ze staro paleozoicznych zieleńców i łupków zieleńcowych zaliczanych do metamorfiku kaczawskiego. Na samym szczycie znajduje się niewielka stacja narciarska, gdzie odpoczniemy po trudach wędrówki. Trasę naszą zakończymy na parkingu przy czarnym szlaku pod Łysą Górą.

Pobierz szlak na GPS

Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku

Inne polecane szlaki

Chata Morgana


Chata Morgana to ponad stuletni dom położony w Górach Kaczawskich na obrzeżach Parku Krajobrazowego "Chełmy", nieopodal trzech średniowiecznych zamków: Bolków, Świny, Lipa....

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.