Strona główna »» Aktualności » Trasa rowerowa na Ostrzycę

Trasa rowerowa na Ostrzycę

Zapraszamy na rowerowy podjazd na Śląską Fudżijamę. Niegdyś unosiły się nad nią kępy gazów i pyłów wulkanicznych. Dziś przyjazne turyście najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego (501m n.p.m.) już nie odstrasza grzmotami i językami ognia

Zapraszamy na rowerowy podjazd na Śląską Fudżijamę. Niegdyś unosiły się nad nią kępy gazów i pyłów wulkanicznych. Dziś przyjazne turyście najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego (501m n.p.m.)  już nie odstrasza grzmotami i językami ognia. Ten relikt obszarów wulkanicznych o dość stromych zboczach, z wyraźnie podkreślonym wierzchołkiem związany jest z wulkanizmem mioceńskim. Ostrzyca pomimo stożkowatego kształtu nie jest jednak wygasłym wulkanem, a jego wewnętrzną część powstałą ze zniszczenia dużo potężniejszego stożka wulkanicznego. Obecnie wzgórze to fragment komina wulkanu tarczowego, wypełnionego zastygniętą magmą o składzie bazaltowym.

Nic więc dziwnego, że miejsce to przyciąga amatorów jazdy na rowerze do Gór Kaczawskich. Przeciętny rowerzysta powinien poradzić sobie z umiarkowanymi podjazdami zielonego szlaku pieszego. Pokonując dwukrotnie różnicę poziomów 140 m. Będziemy poruszali się po terenach leśnych i rolnych oraz pokonamy 4,2 km podczas naszej wycieczki.

Naszą trasę zaczniemy w miejscu przecięcia zielonego szlaku z drogą prowadzącą z Bełczyny do Proboszczowa. Stąd podążając zielonym szlakiem poprowadzonym polną drogą pojedziemy 1,4 km ku północy do schodów, przy których zostawimy rowery. Wspinając się schodek po schodku w szczytowej partii Ostrzycy podziwiać będziemy unikatowe w Polsce gołoborza oraz ciosy bazaltowe. W miejscu tym utworzono rezerwat przyrody Ostrzyca Proboszczowicka, w którym podlegają ochronie zarówno gołoborza, jak i roślinność je porastająca. Na samym szczycie można odpocząć po trudach wspinaczki, podziwiając rozległe pola na północy i zachodzie, Karkonosze na południu oraz Góry Izerskie na południowym-zachodzie. Następnie schodzimy schodami w dół. Kierujemy się zielonym szlakiem w kierunku Bełczyny. Koniec trasy w Bełczynie przy przecięciu zielonego szlaku z drogą prowadzącą do Radomiłowic.

Pobierz szlak na GPS

Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku

Inne polecane szlaki

MASKOTKA KRAINY WYGASŁYCH WULKANÓW


Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie”, z siedzibą w Mściwojowie zaprasza mieszkańców Partnerstwa Kaczawskiego do udziału w konkursie na opracowanie modelu maskotki Krainy Wygasłych Wulkanów....

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.