Organy Wielisławskie i Wzgórze Wołek
Góry i Pogórze Kaczawskie jest obfite w relikty działalności wulkanicznej z różnych okresów geologicznych. Spotkać tu można ślady działalności wulkanicznej kambryjskiej, permskiej oraz mioceńskiej. Trasa naszej wycieczki poprowadzona została śladami wulkanizmu permskiego, który wylewał się na obszarze rozległych kotlin śródgórskich. Wulkany powstałe w tym okresie przeważnie miały formę pól lawowych lub niewielkich wulkanów tarczowych.
Trasę rozpoczynamy od parkingu koło kościoła późnoromańskiego pod wezwaniem św. Katarzyny w Sędziszowej. Najcenniejszego i najstarszego zabytku Gminy Świerzawa zbudowanego z kamienia łamanego. Kierujemy się około 200 m w kierunku północnym drogą asfaltową nr 328.
Następnie skręcamy w prawo i idąc 700 m drogą polną dochodzimy do Organ Wielisławskich, które zostały objęte ochroną ze względu na duże znaczenie dydaktyczne i krajobrazowe. Około 290 mln lat temu (perm) doszło na tym terenie do wylewu lawy ryolitowej. Świadectwem tych wydarzeń są skały przypominające swoim kształtem potężne organy. Charakterystyczne słupowe spękania to wachlarzowo ułożony cios słupowy. Powstał on w wyniku naprężeń występujących w czasie stygnięcia masy skalnej. Na szczycie Organ Wielisławskich znajduje się pozostałość podwójnego średniowiecznego grodziska z ruinami zamku zbójnickiego i karczmy. Sama Góra Wielisławka drążona jest przez poszukiwaczy minerałów. Można tutaj natrafić na permskie porfiry kwarcowe, w których występują między innym piryty, złoto oraz buły agatowe.
Z Organ Wielisławskich kierujemy się żółtym szlakiem w kierunku północnym. Po przejściu około 500 m dochodzimy do drogi asfaltowej nr 328 i dalej idziemy szosą około 150 m w stronę Nowego Kościoła. Następnie przechodzimy na drugą stronę ulicy. Idąc około 1 km wzdłuż nieużywanej, porośniętej roślinnością linii kolejowej dochodzimy do opuszczonego kamieniołom melafirów u podnóża wzgórza Wołek. Lokalizacja ta jest kolejnym przykładem działalności wulkanicznej wieku permskiego w tym rejonie. Znajdują się tutaj melafiry pocięte żyłami trzeciorzędowego bazaltu. Miejsce to jest stanowiskiem mineralogicznym, w którym można znaleźć geody oraz przepiękne agaty. Wybierając się w to miejsce koniecznie należy zabrać ze sobą młoteczek. Może ktoś z nas wydłubie jakiś ciekawy okaz.
Pobierz szlak na GPS
Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku
Inne polecane szlaki

Korowód radości
Kolorowa grupa uśmiechniętych przebierańców w czerwcu wyrusza na ulice Wojcieszowa. Dobra zabawa, dużo śmiechu, przeróżne stroje to wszystko na was czeka w Wojcieszowie...
WięcejNewsletter
Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.