Strona główna »» Aktualności » Dwie wieże

Dwie wieże

W południowo - wschodniej części Parku Krajobrazowego "Chełmy" znajduje się jedno z ciekawszych miejsc w Krainie Wygasłych Wulkanów – wieża Radogost. Na wzniesieniu (398 m n.p.m.) wznosi się jedna z dwóch ocalałych na tym terenie wież, wybudowanych pod koniec XIX wieku.

Dwie wieże

Wieża Radogost

W południowo - wschodniej części Parku Krajobrazowego "Chełmy"  znajduje się jedno z ciekawszych miejsc w Krainie Wygasłych Wulkanów – wieża Radogost. Na wzniesieniu (398 m n.p.m.) wznosi się jedna z dwóch ocalałych na tym terenie wież, wybudowanych pod koniec XIX wieku. Mierząca 12 metrów wysokości kamienno - ceglana wieża jest doskonałym punktem widokowym na malowniczy krajobraz Sudetów i Przedgórza Kaczawskiego. W średniowieczu istniał tutaj ośrodek kultu religijnego oraz gródek. Aktualna nazwa wieży została nadana dopiero w 1945 roku, wywodzi się od bóstwa słowiańskiego plemienia Redarów. Do tego czasu górę zwano Górą Janusa, niemiecka odmiana rzymskiego Jowisza (grecki Zeus).

Wieża na bazaltowym wzgórzu

Wieża na Bazaltowej Górze

Na Bazaltowej Górze (368 m n.p.m.) koło Paszowic to wznosi się druga z ocalałych na tym terenie wież, wzniesina na początku XX wieku. Mierząca 10 metrów wysokości bazaltowa, kolista budowla przyciąga rzesze turystów. Z jej górnych partii rozciąga się przepiękna panorama na Równinę Chojnowską, Wzgórza Strzegomskie, Góry Sowie i Kamienne.

Do wieży można dotrzeć czerwonym szlakiem turystycznym z Paszkowic. Przy szlaku tym znajduje się Grota Pustelnika, którą wg legendy zamieszkiwał Paszowic z (założyciel wsi oraz słynny uzdrowiciel).

Sama Bazaltowa Góra to relikt komina mioceńskiego wulkanu tarczowego. Na wschodnim zboczu góry znajdują się wyrobiska po dawnym kamieniołomie, w którym podczas eksploatacji odsłonięto w centralnej części dawny komin wulkaniczny.

 

 

Inne polecane szlaki

Czartowska Skała


Jest to nazwa wzniesienia na Pogórzu Kaczawskim o wysokości 463 m n.p.m., zlokalizowanego około 6,5 km na północny zachód od Myśliborza. To niewielkie wzgórze jest fragmentem dawno wygasłego wulkanu...

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.