Strona główna »» Aktualności » Zamek Grodziec

Zamek Grodziec

Położony w malowniczej scenerii bazaltowego wzgórza u podnóża Krainy Wygasłych Wulkanów zamek, już w 1 połowie XIX wieku uznawany był za wielką atrakcję turystyczną.

Położony w malowniczej scenerii bazaltowego wzgórza u podnóża Krainy Wygasłych Wulkanów zamek, już w 1 połowie XIX wieku uznawany był za wielką atrakcję turystyczną.

Pierwsze zmianki o tym architektonicznym cudzie pochodzą z 1155 roku. Dwadzieścia lat później książę Bolesław Wysoki wystawił tu przywileje cystersom z Lubiąża. Dzisiejszy wygląd Zamek zawdzięcza Henrykowi Brodatemu, który przebudował drewniano – ziemny gród na murowany. Podczas wojen husyckich obiekt został zniszczony. Dopiero na przełomie  XV i XVI wieku, za sprawą Fryderyka I i Fryderyka II, zamek powrócił do swoich lat świetności i stał się niepowtarzalną rezydencją gotycko – renesansową na Dolnym Śląsku. Po raz kolejny doszło do zniszczenia zamku podczas wojny 30-letniej. Po tych wydarzeniach prace konserwatorskie trwały bardzo długo. Remont ruszył już w 1800 r., jednak dopiero na początku następnego wieku, dzięki niemieckiemu architektowi i konserwatorowi zabytków Bodo Ebhardtowi odnowiono budowlę. Odrestaurowanym obiektem nie nacieszono się zbyt długo. W 1945 r. zamek spłonął. Jego ponowną odbudowę rozpoczęto w 1959 r.

Jak każdy zamek, tak i ten kryje swoją legendę. Czerwony upiorny kościotrup snuje się po zamkowych komnatach, dachu i dziedzińcu. Przed laty tego upiora ujrzał kasztelan zamku – Jan, a człowiek był to niemiłościwy, srogi dla swoich poddanych. Po spotkaniu z upiorem uwolnił swoich więźniów, a swój majątek rozdał ubogim.

Dziś na zamku odbywa się mnóstwo imprez kulturalnych: Majówka, Przegląd Teatrów Historycznych, Legnicko – Brzeski Turniej Rycerski, Międzynarodowa Biesiada Zespołów Kresowych, Agroturystyczne Święto Wina i Miodów Pitnych oraz Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej.

Kręcono tutaj także wiele filmów (Przyłbice i kaptury, Wiedźmina, Torasa Bulbę, Kwiat diabła, Pamiętniki Fanny Hill) oraz programów reality show.

Inne polecane szlaki

Ranczo Okole


Ranczo położone jest w malowniczej wiosce Lubiechowa, leżącej w paśmie Gór Kaczawskich u podnóża Okola....

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.