Strona główna »» Aktualności » Imprezy regionalne

Imprezy regionalne

Kraina Wygasłych Wulkanów to nie tylko malownicze krajobrazy Gór Kaczawskich, mistyczne zamczyska, czy najbogatszy w Europie obszar występowania agatów, ale również jest to miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, zawodów sportowych oraz imprez regionalnych

 Maj 

 

Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych

Miejsce: Kamieniołom "Gruszka" w Wojcieszowie

Na przełomie maja i czerwca do kamieniołomu Gruszka w Wojcieszowie zjeżdżają się grotołazi, taternicy oraz wszyscy miłośnicy sportów górskich, aby wziąć udział w zawodach "Złoty Krabinek", czyli Mistrzostwach Polski w Technikach Jaskiniowych. Pierwsza tego typu impreza odbyła się w 2001 roku.

Na trasie zbudowanej ze zjazdów i wejść po linie, tyrolek, trawersów, imitacji jaskini, zacisków, różnorodnych przepinek i innych przeszkód śmiałkowie walczą o miano najlepszego grotołaza.

 

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota

Miejsce: Złotoryja

Polskie Bractwo Kopaczy Złota co roku w ostatnim tygodniu maja organizuje Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota w ramach Złotego Tygodnia. W tych dniach barwny korowód historyczny przechodzi przez ustrojone uliczki miasta. Na uroczystości te przybywają poszukiwacze złota z wielu państw: Austrii, Czech, Holandii, Japonii, Niemiec, Norwegii, RPA, Rumunii, Słowacji, Szwecji, USA, Węgier i Włoch. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach walczą o miano najlepszego poszukiwacza.

 

 Czerwiec 

 

Wianki pod Wielisławką

Miejsce: Sędziszowa

U podnóża Wielisławki co roku organizowana jest impreza plenerowa, podczas której można wziąć udział m.in. w mistrzostwach w rzucie czajnikiem i konkursie na najlepszy wianek. Gwarantowana dobra zabawa w przepięknej scenrii.

 

 

Harcerski Piknik Żeglarski

Miejsce: Mściwojów

Organizatorami tego pikniku jest Harcerski Klub żeglarski „WIDMO”, który co roku przygotowuje bogaty program imprezy. Uczestnicy będą mieli okazję spróbować swoich sił w takich konkurencjach jak: olimpiada kajakarska, rodzinne żeglowanie, współzawodnictwo na erg omometrach, pływanie na motorówce oraz nartach wodnych.

 

Dymarki Kaczawskie

Miejsce: Leszczyna

W dawnym ośrodku górnictwa i hutnictwa miedzi na Pogórzu Kaczawskim organizowane są warsztaty z ginących zawodów. Prezentacja orkiestr górniczych, płukanie złota nad rzeką, szlifowanie agatów kaczawskich, sporządzanie kadzideł i nalewek z bursztynu to tylko część z atrakcji, które czekają na was na tej imprezie.

 

Dni Świerzawy

Miejsce: Świerzawa

Jest to impreza z tradycjami, która swoje początki ma już w 1977 roku. Szeroki wachlarz atrakcji przyciąga tłumy do Świerzawy. Można tu m.in. rozbawić się do łez podczas Świerzawskiej Nocy Kabaretowej, szaleć podczas Nocy z Muzycznym Radiem, czy aktywnie spędzić czas biorąc udział w zawodach sportowych.

 

Korowód radości

Miejsce: Wojcieszów

Kolorowa grupa uśmiechniętych przebierańców w czerwcu wyrusza na ulice Wojcieszowa. Dobra zabawa, dużo śmiechu, przeróżne stroje to wszystko na was czeka na  tej impreziew Wojcieszowie.

 

 

 

Bieg szlakiem wygasłych wulkanów

Miejsce: Złotoryja

Bieg szlakiem wygasłych wulkanów można by było przyrównać do ekstremalnych zawodów, w których zawodnicy muszą utaplać się w błocie, zamoczyć w wodzie, znów ubrudzić, biegać kanałami, czołgać się, przeskakiwać przeszkody i tak w nieskończoność. Temu biegowi przyświeca także szlachetny cel. Podczas niego zbierane są pieniądze dla potrzebujących dzieci.

 

Papajowy bieg po zdrowie do Mierzyc

Miejsce: Mierzyce

W zdrowym ciele zdrowy duch. W czerwcu zapraszamy na rekreacyjny bieg po zdrowie zorganizowany przez Stowarzyszenie Aktywni dla Mierczyc, w którym nie czas się liczy tylko przezwyciężanie swoich słabości, a w konsekwencji dotarcie do mety.

 

 

Piknik rycerski Bolków

Termin: czerwiec/lipiec

Miejsce: Bolków

Rycerze i damy dworu, obozowisko rycerskie, tradycyjnie przyrządzane jedzenie oraz muzyka płynąca z każdej strony wprowadza wszystkich uczestników w majestatyczny klimat tej imprezy. 

Dla uczestników imprezy przygotowano wiele atrakcji: pokazy rycerskie, walki na broń wszelaką, tańce dawne, spektakle oraz gry i zabawy o tematyce rycerskiej.

 

 Lipiec 

 

Czary Mary – nie do wiary, czyli zlot kobiet czarujących

Miejsce: stary kamieniołom w Lubiechowej

Tego dnia do Lubiechowej zlatują się czarownice i wiedźmy z całego świata, aby stoczyć pojedynek w rzucie miotłom, oczarować swoimi wdziękami podczas wyborów Miss Czarownic. Kto wie, może czarownice nie będą kapryśne i wyjawią wam tajemnicę z waszej przyszłości.

 

 

Turniej samorządowy „Sprawne Sokoły”

Miejsce: boisko piłkarskie w Sokołowcu

Podczas tej imprezy samorządowcy z regionu wykazują się  swoją sprawnością fizyczną. Główna atrakcją tej imprezy jest ogólnopolski „BIEG SOKOŁA”.

 

 

 

Muchowska Kosa

Miejsce: Muchów

Międzynarodowa impreza, która w 2009 roku zdobyła Oskara Sportowego w ogólnopolskim konkursie GMINESS. Organizatorzy tej imprezy przygotowali szereg atrakcji: konkurs koszenia trawy, układania bukietów i kompozycji z kwiatów łąkowych, konkurs przyrodniczy dotyczący fauny i flory występującej na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”, konkurs na najoryginalniejszy strój kosiarza.

 

Castle party

Termin: Lipiec/ sierpień

Miejsce: Boków

Jeden z największych w Europie festiwali muzyki w klimacie rocka gotyckiego, odbywajacy się na zamku w Bolkowie.

Pierwszy festiwal Castel Party odbył się w 1994 r. na zamku Grodziec. Następne edycje cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że z względów logistycznych przeniesiono go na Zamek Bolków. Na festiwal Castel Party zjeżdżają się Polacy, Czesi, Niemcy, Rosjanie, Słowacy…

Fani rocka gotyckiego, gothic metalu, elektro – industrial oraz pokrewnych nurtów muzycznych oddają się tutaj uniesieniom muzycznym przy utworach takich gwiazd, jak: Behemoth, AND ONE, Anne Clark, Clan of Xymox, Leaves Eses, De/Vision, VNV Nation, Agressiva 69, De Volanges, Funhouse, Artrosis, Reinkarnation. Closterkeller, Fading Colours, Charlottehead, Pornografia, Hedone.

 

 Sierpień 

 

Biesiada Zespołów Kresowych

Miejsce: Pielgrzymka

Podczas tej imprezy rozgrywanych jest wiele konkursów  oraz wystaw nawiązujących do kultury, kuchni oraz wpływu na region kaczawski Kresów. Niepowtarzalna okazję zaprezentowania swojego talentu mają zespoły folklorystyczne. Nagrodą dla najlepszego z zespołów jest udział w Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. Rozgrywany jest tutaj także konkurs dla młodzieży i ludzi pochodzących z Kresów – „Wspomnienia o Kresach”.

 

Leśna biesiada

Miejsce: boisko sportowe w Rzeszówku

Jeżeli kochasz wędrówki po lesie, nie może ciebie tutaj zabraknąć. Leśny repertuar oraz potrawy z darów lasu przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich, to zaledwie przedsmak atrakcji imprezy w Rzeszówku.

 

 

Targoszyński Scyzoryk

Miejsce: Targoszyn

Impreza nawiązuje do wieloletniej tradycji szkółkarskiej i sadowniczej gminy i wsi. Liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów zachęcają do odwiedzenia Targoszynu. Okulizacja, układanie bukietów róż, formowanie i pielęgnacja drzewek bonsai, pokazy i występy twórców ludowych, zespołów folklorystycznych oraz młodzieżowych zespołów rockowych.

 

Kaczawskie Warsztaty Artystyczne

Miejsce: Dobków

Unikatowa okazja poznania ginących zawodów, lokalnej sztuki rzemiosła, własnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Każdy chętny może spróbować swoich sił w malowaniu, rzeźbieniu, czy lepieniu z gliny. Szczególnie polecamy rodziną z dziećmi.

 

 

Święto Pierogów

Miejsce: Paszkowice

Na tej imprezie króluje pieróg. W programie kulinarnego szaleństwa uczestnicy będą mogli zmierzyć się w wielu konkurencjach, m.in. Najsmaczniejsze Pierogi, Turniej w Lepieniu Pierogów na czas.

 

 

 

Rodzinny rajd quadowy

Miejsce: Bolków

Uczestnicy tej imprezy mogą wziąć udział w rajdzie quadowym z mnóstwem przeszkód do pokonania. Na trasie rajdu najbardziej liczy się precyzja, logiczne myślenie oraz spostrzegawczość. Ponadto organizatorzy przygotowali szeroki wachlarz atrakcji dla najmłodszych oraz ich rodziców: spotkanie z Cyrklandem, gry i zabawy plebejskie dla dorosłych,  występy zespołu Metamorfoza, Igraszki z katem, teatr ognia, darmowe loty balonem „na uwięzi” , dmuchańce, przejazdy quadami, mini zoo, malowanie twarzy, jazda konna, pokazy paralotniarstwa, jarmark różnorodności.

 

Święto prawdziwka

Miejsce: Nowa Wieś Wielka

W sierpniu zapraszamy wszystkich grzybiarzy na wielkie grzybobranie. Z lasu przemieścimy się na festyn, gdzie przy przyśpiewkach zespołu ludowego, rozstrzygnięte zostaną dwa konkursy: grzybobrania oraz fotograficzny.

 

 

 

„Świat Kultur” - Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wszelkich

Miejsce: Radzimowice

Wystawy malarstwa, fotografii, pokazy prezentacji kultury średniowiecza, z elementami nauki dawnego tańca, zespoły artystyczne zarówno z Polski, jak i z zagranicy, prezentacje technik alpinistycznych, warsztaty szklarskie, tkackie oraz nauka gry na bębnach to zaledwie przedsmak tego co czeka was na tej imprezie.

 

 

 Wrzesień 

 

Święto chleba

Miejsce: Nowy Kościół

Święto kulinarne, z którego nikt nie może wyjść głodny. Okoliczni piekarze i cukiernicy prezentują jak wytwarzają swoje smakołyki.

 

 

 

Ogólnopolski Rajd Harcerski „Bastylion”

Termin: maj, wrzesień

Miejsce: Jawor

Podczas 3 dniowego Bastylionu uczestnicy wcielają się w rolę Szarych Szeregów. W fikcyjnym świecie II wojny światowej mają do wykonania wiele ciekawych zadań: złamanie szyfru ENIGMY, ucieczka z rąk gestapo, odbicie wieźniów, itd..

 

Biała dama

Miejsce: Wieża widokowa w Podgórkach

W ruinach starego kościoła odbywają się liczne przedstawienia teatralne oraz występy muzyczne.

Spektakle teatralne wpisana są w krajobraz wieży widokowej w Podgórkach. Taka sceneria dodaje sztuce mistyczności.

 

 

Święto pieczonego ziemniaka

Termin: wrzesień/październik

Miejsce: boisko sportowe w Starej Kraśnicy

Nie może tu zabraknąć miłośników ziemniaków, pyr i kartofli. Koło Gospodyń Wiejskich przygotowuje wiele ziemniaczanych potraw. Organizowane jest także wiele konkursów: na najdziwniejszy kształt ziemniaka, najdłuższą obierkę i najsmaczniejszą potrawę. Każde podniebienie będzie tutaj zadowolone.

 

Festiwal Piosenki Turystycznej i Nie Tylko „TOPINAMBUR”

Miejsce: Paszkowice

Podczas festiwalu odbywa się konkurs dla dzieci i młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zespoły, jak i soliści prezentacją a capella lub z towarzyszeniem instrumentów akustycznych dwa utworów o tematyce turystycznej lub podobnej „z krainy łagodności”. W tych dniach można skorzystać z warsztatów wokalno – instrumentalnych oraz wziąć udział w biciu rekordu w ilości grających jednocześnie gitar przy wspólnie wykonanych piosenkach „Hej przyjaciele” i „Jutro popłyniemy daleko”. 

 

 

 Listopad 

 

Święto polskiego wina

Miejsce: Sokołowiec

Zapraszamy wszystkich koneserów tego szlachetnego trunku. Podczas imprezy będzie można degustować młode wina z krajowych jak i zagranicznych winnic.

 

 

 

Kaczawskie dni dziedzictwa

Termin: 1 – 4 listopada

Organizatorzy: LGD "Partnerstwo Kaczawskie", Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, Nadleśnictwo Złotoryja w Świerzawie oraz Stowarzyszenie Sonove.

W skład tej imprezy wchodzą  różne wydarzenia mające na celu promocję Gór i Pogórza Kaczawskiego, wsparcie inicjatyw turystycznych lokalnych organizacji pozarządowych, podniesienie wiedzy mieszkańców i turystów na temat bogactwa geologicznego Gór i Pogórza Kaczawskiego, wzbudzanie wśród dzieci i młodzieży poczucia tożsamości kulturowej.

Zaduszki Poetyckie

  • Miejsce: kościół św. Jana i św. Katarzyny

  • W murach starej romańskiej świątyni organizowane jest przedstawienie teatralno-muzyczne w iście magicznej atmosferze, przy świetle świec.

 

Rajd kaczawski

  • Miejsce: Góry Kaczawskie

  • Rajd Kaczawski pn. KACZAWSKIE SKARBY GEOLOGICZNE (cykliczna impreza corocznie organizowana w innym miejscu) Na zakończenie rajdu odbywa się wspólne ognisko z kiełbaskami i grochówką.

  •  

Najstarsze Kaczawskie Kościoły

  • Miejsce: kościoły z terenu Gór i Pogórza Kaczawskiego: Świerzawa, Lubiechowa, Lipa, NMPM Złotoryja, Pogwizdów, Wojcieszów

  • Jeśli uwielbiasz zwiedzać stare, majestatyczne mury, w których zapisane są losy historii to musisz wybrać się 4 listopada w Góry Kaczawskie. W tym czasie zwiedzać można większość z  zabytkowych kościołów nie tylko podczas mszy Św.

 

 Grudzień 

 

Kaczawski Jarmark Bożonarodzeniowy

Termin: 16 grudnia 2012 r. - od godz. 11.00

Miejsce: Pałac w Krotoszycach

Zapraszamy na wspólne przeżywanie magicznych, przedświątecznych chwil. W jarmarku weźmie udział wielu artystów, rękodzielników, rzemieślników, wytwórców produktów lokalnych, koła gospodyń wiejskich i zespoły folklorystyczne z regionu.

 

Inne polecane szlaki

Żółty szlak rowerowy wokół masywu Chmielarza


Na obszarze Gór Kaczawskich znajdują się malownicze zamkami warownymi położone w Krainie Wygasłych Wulkanów przyciągające amatorów jazdy na rowerze. Znajduje się tutaj wiele tras rowerowych o umiarkowanych podjazdach. Jedną z takich tras jest żółty szlak wokół Masywu Chmielarza...

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.