Kościoły
Kościół Pokoju w Jaworze
XVII-wieczny kościół ewangelicki p.w. Ducha Świętego został wpisany w 2002 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Habsburski cesarza Ferdynand III nakazał, aby kościół powstał poza murami miasta z materiałów używanych do budowy stodół i chlewów. Ponadto budowla nie mogła posiadać wieży. Takie działanie miało na celu nadanie bardzo niskiej rangi budowli oraz podkreślenie poddania się woli cesarza, a w konsekwencji zlekceważenie idei głoszonych przez Marcina Lutra. Aktualnie kościół jest wykonany z cegieł, a wewnątrz zachowano zachwycający klimat barokowego wnętrza.
Kościół św. Jana Chrzciciela i Katarzyny Aleksandryjskiej
XIII-wieczny kościół p.w. św. Jana Chrzciciela i Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie to perła architektury Dolnego Śląska. W tej późnoromańska budowli podczas prac konserwatorskich odkryto freski, unikatowe w skali Europy. Na ścianach absydy stwierdzono 5 warstw malowideł ściennych, opowiadających Legendę św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Najstarsze (XIII wiek) z nich przedstawiają zwierzęta i Drzewo Życia. Oprócz fresków miłośników zabytków sakralnych przyciąga piękna panorama miasta podziwiana z dobudowanej gotyckiej wieży.
Kościół NMP w Złotoryi
Ten romańsko-gotycki kościół p.w. Narodzenia NMP wpisał się niebywale w karty lokalnej historii. To w nim mieszkańcy miasta trzykrotnie, skutecznie bronili się przed husytami. Budowę świątyni patronował Henryk Brodaty, który w 1211 roku nadał Złotoryi prawa miejskie. Majestatyczny kształt budowla zawdzięcza rycerskiemu zakonowi joannitów. Odbywają się tutaj wystawy o dziejach kościoła i renesansowym gimnazjum Valentina Trozendorfa. Symboliczny nagrobek tego najwybitniejszego złotoryjanina znajduje się w prezbiterium. Jedna z sal wieży kościelnej niegdyś pełniła funkcję biblioteki. Wchodząc na poziom balkonów widokowych, można zobaczyć księgi przykute łańcuchami, a z szczytu wieży rozlega się widok na panoramę miasta, Pogórza Kaczawskiego, Gór Kaczawskich i Karkonoszy, stąd również rozlega się hejnał miejski.
Kościół w Słupie
Na unoszącym się nad okolicą bazaltowym wzgórzu na początku XIII wieku zakonnicy wznieśli kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Przepiękny zabytek architektury sakralnej spłonął do szczętu w czasie najazdu husytów. W miejscu starego kościoła wybudowany nowy, który jest prawdziwą perełką baroku. Z rzeźbionymi ołtarzami, wspaniałymi malowidłami odnowionymi w XIX wieku, stylowymi dwupoziomowymi emporami kościół zasługuje na miano jednego z piękniejszych w tym rejonie.
Inne polecane szlaki
Ekomuzeum w Dobkowie
Ekomuzeum w Dobkowie nie jest typowym muzeum tylko stanowią je rozproszone po całej wsi obiekty. Tutaj nie ma szklanych gablot, ciszy, tabliczek nie dotykać, a wręcz przeciwnie można, a wręcz trzeba wąchać, dotykać, szlifować....
WięcejNewsletter
Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.