Bełczyna - Proboszczów - Sędziszowa - Gozdno
Góry i Pogórze Kaczawskie obfite jest w relikty działalności wulkanicznej z różnych okresów geologicznych. Spotkać tu można ślady działalności wulkanicznej kambryjskiej, permskiej oraz mioceńskiej. Nasza trasa poprowadzona została śladami wulkanizmu permskiego i mioceńskiego, jej długość to około 20 km.
Trasę zaczniemy w miejscu przecięcia zielonego szlaku z drogą prowadzącą z Bełczyny do Proboszczowa. Stąd podążając zielonym szlakiem poprowadzonym polną drogą przemaszerujemy około 700 m ku północy. Dalej skręcimy w prawo i kierując się oznaczeniem szlaku przejdziemy kolejne 700 m do schodów, które zaprowadzą nas na szczyt Ostrzycy. Wspinając się schodek po schodku w szczytowej partii Ostrzycy podziwiać będziemy unikatowe w Polsce gołoborza oraz ciosy bazaltowe. W miejscu tym utworzono rezerwat przyrody Ostrzyca Proboszczowicka, w którym podlegają ochronie zarówno gołoborza, jak i roślinność je porastająca. Na samym szczycie można odpocząć po trudach wspinaczki, podziwiając rozległe pola na północy i zachodzie oraz Karkonosze na południu i Góry Izerskie na południowym-zachodzie.
Następnie schodzimy schodami w dół, aż napotkamy przecięcie z zielonym i żółtym szlakiem. Kierujemy się żółtym szlakiem w kierunku północno-wschodnim do Proboszczowa. Od Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy w Proboszczowie dzieli nas dystans 5,4 km do Sokołowca Dolnego. Drogę tą pokonamy żółtym szlakiem. W Sokołowcu będziemy miel okazje podziwiać barokowy dwór z przełomu XVII i XVIII w.
Po przejściu 1,2 km wzdłuż zabudowań w kierunku południowym odbijemy żółtym szlakiem na wschód w stronę Sędziszowej. Od tego miejsca dzieli nas dystans 3 km do Organ Wielisławskich. Około 290 mln lat temu (perm) doszło na tym terenie do wylewu lawy ryolitowej. Świadectwem tych wydarzeń są skały przypominające swoim kształtem potężne organy. Charakterystyczne słupowe spękania to wachlarzowo ułożony cios słupowy. Powstał on w wyniku naprężeń występujących w czasie stygnięcia masy skalnej. Na szczycie Organ Wielisławskich znajduje się pozostałość podwójnego średniowiecznego grodziska z ruinami zamku zbójnickiego i karczmy. Sama Góra Wielisławka drążona jest przez poszukiwaczy minerałów. Można tutaj natrafić na permskie porfiry kwarcowe, w których występują między innym piryty, złoto oraz buły agatowe.
Z Organ Wielisławskich kierujemy się żółtym szlakiem w kierunku północno – wschodnim ku wsi Gozdno. Po około 3,5 km możemy zacząć poszukiwania agatów kaczawskich. Minerały te to skrytokrystaliczna krzemionka o warstwowej, różnobarwnej budowie. Są one bardzo wartościowe dla kolekcjonerów ze względu na swoją niepowtarzalność oraz zróżnicowanie barw. Na przepiękne okazy agatów można natrafić w tufach i zwietrzelinie kwaśnych skał wylewnych na polach położonych w pobliżu naszej ścieżki.
Po poszukiwaniach ruszymy dalej żółtym szlakiem. Po około 1 km nasz szlak przetnie się z czerwonym szlakiem rowerowym oraz lokalną drogą prowadzącą z Sędziszowej do Gozdna. Dalszą część wyprawy kontynuujemy czerwonym szlakiem rowerowym w kierunku końca naszej wyprawy na przystanku w miejscowości Gozdno.
Pobierz szlak na GPS
Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku
Inne polecane szlaki
Ekomuzeum w Dobkowie
Ekomuzeum w Dobkowie nie jest typowym muzeum tylko stanowią je rozproszone po całej wsi obiekty. Tutaj nie ma szklanych gablot, ciszy, tabliczek nie dotykać, a wręcz przeciwnie można, a wręcz trzeba wąchać, dotykać, szlifować....
WięcejNewsletter
Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.