Żółty szlak rowerowy wokół masywu Chmielarza
Na obszarze Gór Kaczawskich znajdują się malownicze zamkami warownymi położone w Krainie Wygasłych Wulkanów przyciągające amatorów jazdy na rowerze. Znajduje się tutaj wiele tras rowerowych o umiarkowanych podjazdach. Jedną z takich tras jest żółty szlak wokół Masywu Chmielarza. Okrążając masyw góry Chmielarz pokonamy około 9,7 km. Szlak przystosowany jest dla przeciętnego rowerzysty, jednakże nie należy on do najłatwiejszych ze względu na nawierzchnię szutrową i długie podjazdy. Pokonując dwukrotnie różnicę poziomów 220 m, będziemy poruszali się po terenach leśnych i rolnych.
Trasę naszej wycieczki będziemy rozpoczynać od parkingu rowerowego na ulicy Nadrzecznej w Wojcieszowie. Po przejechaniu żółtym szlakiem około 1,4k m w kierunku zachodnim, a następnie 900 m w kierunku południowym dojedziemy do sztolni na Chmielarzu. Sztolnia była obiektem poszukiwawczym uranu, arsenu, arsenopirytu, miedzi i kwarcytów. Na ścianach znajdują się kolorowe nacieki, polewy oraz od czasu do czasu śpiące nietoperze. Po zwiedzeniu sztolni odbijemy z żółtego szlaku na zachód. Poruszając się polna ścieżka o długości około 1,2 km dojedziemy do ruin szubienicy z XVI w. Po obejrzeniu dokładnie miejsca owianego tajemnicą, w którym wylano nie jedną łzę wracamy na żółty szlak, gdzie po przejechaniu około 700 m w kierunku południowo-wschodnim mijać będziemy grupę skałek.
Dalej omijając górę Chmielarz od wschodu, a następnie od południa będziemy kierować się w stronę Wojcieszowa. Przy oczyszczalni ścieków w Wojcieszowie podjedziemy polną drogą około 200 m w kierunku południowym do nieczynnego kamieniołomu „Gruszka”, gdzie każdego roku odbywają się Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych. Znajduje się tutaj kompleks skalny zwany Wapieniami Wojcieszowskimi. Uważa się je za utwory rafowe, zbudowane z koralowców – archeocjatów żyjących w wczesnym kambrze. Z upływem czasu skały te zostały zmetamorfizowane i spękane. Krążąca woda szczelinami osadza w skałach roztwory krzemionki, jednocześnie drążąc groty skalne z stalagmitami i stalaktytami. Niestety większość szczelin uległa zniszczeniu podczas wydobycia kopaliny. Chętni będą mogli zostawić rowery i wąską ścieżką podejść do nieczynnego, murowanego pieca z kamienia. Obok pieca wapiennego znajduje się największe na Dolnym Śląsku stanowisko Barwinka Pospolitego objętego całkowitą ochroną. Następnie wrócimy do kamieniołomu i stamtąd żółtym szlakiem kierujemy się w stronę Wojcieszowa. W samym mieście kierujemy się na północ żółtym szlakiem. Po przejechaniu około 1,4 km znajdziemy się w punkcie końcowym naszej wycieczki – na przystanku rowerowym.
Pobierz szlak na GPS
Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku
Inne polecane szlaki
Zamek Grodziec
Położony w malowniczej scenerii bazaltowego wzgórza u podnóża Krainy Wygasłych Wulkanów zamek, już w 1 połowie XIX wieku uznawany był za wielką atrakcję turystyczną....
WięcejNewsletter
Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.