Strona główna »» Aktualności » Trasa Rowerowa Świerzawa - Biegoszów - Sokołowiec - Sędziszowa

Trasa Rowerowa Świerzawa - Biegoszów - Sokołowiec - Sędziszowa

Kraina Wygasłych Wulkanów znajdująca się na obszarze Gór Kaczawskich przyciąga amatorów jazdy na rowerze. Znajduje się tutaj wiele tras rowerowych o umiarkowanych podjazdach. Szlak przystosowany jest dla przeciętnego rowerzysty

Kraina Wygasłych Wulkanów znajdująca się na obszarze Gór Kaczawskich przyciąga amatorów jazdy na rowerze. Znajduje się tutaj wiele tras rowerowych o umiarkowanych podjazdach. Szlak przystosowany jest dla przeciętnego rowerzysty. Długość zaplanowanej trasy wyniesie około 19 km.

Wycieczkę rozpoczniemy przy kościele pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny w Świerzawie. Agatowym Szlakiem Rowerowym (czerwony) kierować będziemy się w kierunku wsi Biegoszów, drogą powiatową nr D2602. Po przejechaniu 3,8 km skierujemy się w kierunku zachodnim. Poruszając się żółtym szlakiem pieszym na zachód od miejscowości Gozdno można natrafić na agaty, występujące w tufach oraz zwietrzelinie kwaśnych skał wylewnych. Osoby wyposażone w młotek będą mogły poszukać ciekawych okazów.

Po chwili odpoczynku wrócimy na czerwony szlak i będziemy kierować się dalej na północ. Następnie we wsi Biegoszów skręcimy w lewo w kierunku wsi Nowy Kościół. Po dojechaniu na miejsce w okolicy Hotelu Pod Bocianem przetniemy drogę wojewódzką nr 328 i pojedziemy drogą utwardzoną z prowadzącą z Nowego Kościoła do Sokołowca (D2601). W Sokołowcu koło ruin dworu św. Katarzyny skręcimy na wschód kierując się zielonym szlakiem.

Po przejechaniu około 1,4 km wjedziemy na czarny szlak, którym dojedziemy do Sędziszowej. Obok późnoromańskiego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny wjedziemy na drogę asfaltową nr 328. Po przejechaniu 200 m skręcimy w prawo i drogą polną przejedziemy kolejne 700 m do Organ Wielisławskich, które zostały objęte ochroną ze względu na duże znaczenie dydaktyczne i krajobrazowe. Około 290 mln lat temu (perm) doszło na tym terenie do wylewu lawy ryolitowej. Świadectwem tych wydarzeń są skały przypominające swoim kształtem potężne organy. Charakterystyczne słupowe spękania to wachlarzowo ułożony cios słupowy. Powstał on w wyniku naprężeń występujących w czasie stygnięcia masy skalnej. Na szczycie Organ Wielisławskich znajduje się pozostałość podwójnego średniowiecznego grodziska z ruinami zamku zbójnickiego i karczmy. Sama Góra Wielisławka drążona jest przez poszukiwaczy minerałów. Można tutaj natrafić na permskie porfiry kwarcowe, w których występują między innym piryty, złoto oraz buły agatowe.

Pobierz szlak na GPS

Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku

Inne polecane szlaki

Ścieżka dydaktyczna wokół Góry Miłek


Rezerwat "Góry Miłek" został utworzony w 1994 roku na powierzchni 141 ha, w celu ochrony fragmentów żyznej buczyny, oraz wspaniałych drzew bukowych osiągających niekiedy olbrzymie rozmiary. Znajduje się tutaj wiele pięknych skał z niewielkimi jaskiniami oraz rzadkie i cenne rośliny ? jak obuwnik, li...

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.