Strona główna »» Aktualności » Trasa rowerowa Sokołowiec– Rząśnik – Lubiechowa - Sędziszowa

Trasa rowerowa Sokołowiec– Rząśnik – Lubiechowa - Sędziszowa

Krajobraz Gór Kaczawskich przyciąga amatorów jazdy na rowerze zarówno malowniczymi wzgórzami jak i zamkami warownymi położonymi w Krainie Wygasłych Wulkanów. Znajduje się tutaj wiele tras rowerowych o umiarkowanych podjazdach. Szlaki przystosowane są dla przeciętnego rowerzysty

Krajobraz Gór Kaczawskich przyciąga amatorów jazdy na rowerze zarówno malowniczymi wzgórzami  jak i zamkami warownymi położonymi w Krainie Wygasłych Wulkanów. Znajduje się tutaj wiele tras rowerowych o umiarkowanych podjazdach. Szlaki przystosowane są dla przeciętnego rowerzysty.  Długość zaplanowanej trasy to około 21km.

Trasę rozpoczniemy na parkingu koło ruin dworu św. Jadwigi w Sokołowcu. Czerwonym szlakiem pojedziemy w kierunku Rząśnika droga powiatową (D2509, 2608). Następnie szlak we wsi Rząśnik za przystankiem PKS skręca w lewo w kierunku Orzechowic. Na wysokości budynku nr 42 skręcimy w drogę leśną prowadzącą do zabudowań Lubiechowej. W połowie wioski pojedziemy zielonym szlakiem ku północy. Po przejechaniu około 1,4 km dojedziemy do nieczynnego od lat 50 - tych kamieniołomu melafirów, w którym można odnaleźć agaty i geody. Chętni będą mogli spróbować kolekcjonerskiego szczęścia i poszukać za pomocą młotka ciekawszych okazów.

Następnie przejedziemy około 2,9 km do miejsca przecięcia zielonego szlaku z czarnym, którym dojedziemy do Sędziszowej. Obok późnoromańskiego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny wjedziemy na drogę asfaltową nr 328. Po przejechaniu 200 m skręcimy w prawo i drogą polną przejedziemy kolejne 700 m do Organ Wielisławskich, które zostały objęte ochroną ze względu na duże znaczenie dydaktyczne i krajobrazowe. Około 290 mln lat temu (perm) doszło na tym terenie do wylewu lawy ryolitowej. Świadectwem tych wydarzeń są skały przypominające swoim kształtem potężne organy. Charakterystyczne słupowe spękania to wachlarzowo ułożony cios słupowy. Powstał on w wyniku naprężeń występujących w czasie stygnięcia masy skalnej. Na szczycie Organ Wielisławskich znajduje się pozostałość podwójnego średniowiecznego grodziska z ruinami zamku zbójnickiego i karczmy. Sama Góra Wielisławka drążona jest przez poszukiwaczy minerałów. Można tutaj natrafić na permskie porfiry kwarcowe, w których występują między innym piryty, złoto oraz buły agatowe.

 

Pobierz szlak na GPS

Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku

Inne polecane szlaki

Szubienica w Wojcieszowie


Pomiędzy Trzcińcem, a Polanką, na wschód od Wojcieszowa niegdyś funkcjonowało miejsce straceń. Przed laty teren ten nie był zalesiony, a miejscowa ludność dobrze wiedziała wieńczącą wzgórze szubienicę i powieszonych na niej skazańców. Zwłoki wisiały ku przestrodze nawet do dwóch lat, aż trup nie spa...

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.