Strona główna »» Aktualności » Trasa rowerowa na Ostrzycę

Trasa rowerowa na Ostrzycę

Zapraszamy na rowerowy podjazd na Śląską Fudżijamę. Niegdyś unosiły się nad nią kępy gazów i pyłów wulkanicznych. Dziś przyjazne turyście najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego (501m n.p.m.) już nie odstrasza grzmotami i językami ognia

Zapraszamy na rowerowy podjazd na Śląską Fudżijamę. Niegdyś unosiły się nad nią kępy gazów i pyłów wulkanicznych. Dziś przyjazne turyście najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego (501m n.p.m.)  już nie odstrasza grzmotami i językami ognia. Ten relikt obszarów wulkanicznych o dość stromych zboczach, z wyraźnie podkreślonym wierzchołkiem związany jest z wulkanizmem mioceńskim. Ostrzyca pomimo stożkowatego kształtu nie jest jednak wygasłym wulkanem, a jego wewnętrzną część powstałą ze zniszczenia dużo potężniejszego stożka wulkanicznego. Obecnie wzgórze to fragment komina wulkanu tarczowego, wypełnionego zastygniętą magmą o składzie bazaltowym.

Nic więc dziwnego, że miejsce to przyciąga amatorów jazdy na rowerze do Gór Kaczawskich. Przeciętny rowerzysta powinien poradzić sobie z umiarkowanymi podjazdami zielonego szlaku pieszego. Pokonując dwukrotnie różnicę poziomów 140 m. Będziemy poruszali się po terenach leśnych i rolnych oraz pokonamy 4,2 km podczas naszej wycieczki.

Naszą trasę zaczniemy w miejscu przecięcia zielonego szlaku z drogą prowadzącą z Bełczyny do Proboszczowa. Stąd podążając zielonym szlakiem poprowadzonym polną drogą pojedziemy 1,4 km ku północy do schodów, przy których zostawimy rowery. Wspinając się schodek po schodku w szczytowej partii Ostrzycy podziwiać będziemy unikatowe w Polsce gołoborza oraz ciosy bazaltowe. W miejscu tym utworzono rezerwat przyrody Ostrzyca Proboszczowicka, w którym podlegają ochronie zarówno gołoborza, jak i roślinność je porastająca. Na samym szczycie można odpocząć po trudach wspinaczki, podziwiając rozległe pola na północy i zachodzie, Karkonosze na południu oraz Góry Izerskie na południowym-zachodzie. Następnie schodzimy schodami w dół. Kierujemy się zielonym szlakiem w kierunku Bełczyny. Koniec trasy w Bełczynie przy przecięciu zielonego szlaku z drogą prowadzącą do Radomiłowic.

Pobierz szlak na GPS

Podaj swój adres e-mail, aby pobrać plik szlaku

Inne polecane szlaki

Minerały


Przyroda nieożywiona Krainy Wygasłych Wulkanów zachwyca swoja wyjątkowością. Znajdą tu Państwo wiele minerałów, ciekawostek geologicznych oraz miejsc objętych ochroną. ...

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.