Strona główna »» Aktualności » Salamandra Plamista

Salamandra Plamista

Salamandra plamista zwana inaczej jaszczurem plamistym bądź ognistym jest to gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych. Jej charakterystyczne ubarwienie czyni ją jednym z najładniejszych płazów występujących w Polsce.

Salamandra Plamista

 

Salamandra plamista zwana inaczej jaszczurem plamistym bądź ognistym jest to gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych. Jej charakterystyczne ubarwienie czyni ją jednym z najładniejszych płazów występujących w Polsce. Prowadzi samotniczy, drapieżny tryb życia, jest zwierzęciem wilgociolubnym. Na łowy wychodzi w nocy, w ciągu dnia odpoczywa ukryta pod kłodami, między głazami bądź w zapadliskach skalnych. W okresie zimowym salamandra zapada w sen zimowy. Jest to zwierze lądowe, ale zamieszkuje tereny na których znajdują się cieki wodne. Są im one potrzebne do rozmnażania. Również możemy je spotkać w wilgotnych lasach liściastych, mieszanych rzadziej iglastych, także na polanach, w pobliżu skalistych zboczy czy dolin ze strumieniami. Szczególnie lubi lasy bukowe, których w Górach Kaczawskich nie brakuje.

Osiąga długość 20 – 25 cm, ma ciało o krępej budowie i dużą, płaska głowę zakończoną okrągłym pyskiem. Wierzch ciała jest czarny i błyszczący, pokrywają go jaskrawe, żółte lub pomarańczowe plamy. Z boku głowy znajdują się gruczoły przyuszne, które wydzielają jad, dla człowieka jest on nieszkodliwy. Nogi salamandry są krótkie i masywne przystosowane do lądowego trybu życia. Przednie kończyny mają po cztery palce, tylnie po pięć. Płaz ten nie ma błon pławnych, stąd też salamandra jest kiepskim pływakiem.  Ogon w przekroju jest okrągły, krótszy od reszty ciała oraz tępo zakończony.

Salamandra rozmnaża się od kwietnia do listopada, ciąża może trwać nawet pięć miesięcy, przyczyną jej wydłużenia zazwyczaj jest sen zimowy, w który zwierze zapada. Na początku wiosny, zaraz po przebudzeniu, samica szuka odpowiedniego miejsca, zazwyczaj wolnostojących, niewielkich zbiorników wodnych i składa w nim młode larwy, średnio około czterdziestu. Jest to bardzo ryzykowne przedsięwzięcie, gdyż zwierze musi zanurzyć tylnią część ciała w wodzie, a jak wiemy nie jest dobry pływakiem, może się to skończyć utonięciem. Młode po urodzeniu mają skrzela zewnętrze oraz płetwę ogonową, która zanika na dalszym etapie rozwoju. Pełna przemiana następuje po około 3 miesiącach. Od osobników w wieku reprodukcyjnym różnią się rozmiarami (około 6 cm) oraz plamkowaniem, które charakterystyczne staje się po upływie dwóch lat. Osobniki zdolne do reprodukcji stają się po około 4 latach. Salamandry w warunkach naturalnych dożywają około 10 lat.

Inne polecane szlaki

Wapienniki


Na przestrzeni ponad 200 lat wapienie eksploatowane były w licznych kamieniołomach oraz łomach w okolicy Wojcieszowa. Odwiedzając te okolice, można spotkać liczne ślady dawnych robót górniczych w postaci wyrobisk, hałd oraz wiele starych piecy wapienniczych...

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.