Strona główna »» Aktualności » Czartowska Skała

Czartowska Skała

Jest to nazwa wzniesienia na Pogórzu Kaczawskim o wysokości 463 m n.p.m., zlokalizowanego około 6,5 km na północny zachód od Myśliborza. To niewielkie wzgórze jest fragmentem dawno wygasłego wulkanu

Czartowska Skała

 

Jest to nazwa wzniesienia na Pogórzu Kaczawskim o wysokości 463 m n.p.m., zlokalizowanego około 6,5 km na północny zachód od Myśliborza. To niewielkie wzgórze jest fragmentem dawno wygasłego wulkanu. Do dziś zachowały się części środkowe wulkanu (komin) oraz otaczająca je pokrywa lawowa.

Cechą charakterystyczna tego miejsca jest wyraźny układ słupów bazaltowych. Są to regularne siatki spękań, powstałe podczas stygnięcia lawy, tworzą się prostopadle do powierzchni chłodzenia. Dzięki temu że kiedyś znajdował się tutaj kamieniołom, którego prace przyczyniły się do odsłonięcia większej części wulkanu, możemy dziś podziwiać jego piękno.

Od roku 1994 miejsce to jest Pomnikiem Przyrody nieożywionej. W najbliższej okolicy wzgórza oraz na jego zboczach można znaleźć wiele rzadkich gatunków roślin m.in.: dziewięćsił bezłodygowy, storczyk męski, storczyk bzowy, wawrzynek wilczełko oraz pierwiosnka wyniosła.

Można tu dotrzeć żółtym Szlakiem Wygasłych Wulkanów, prowadzącym od Jawora do Sędziszowej.

Inne polecane szlaki

Muzeum Złota


Tutejsza ekspozycja opowiada o historii Złotoryi, ściśle zwianej z kopalnictwem złota, którego początki sięgają przełomu XII i XIII wieku. W przeszłości uzyskiwano tu około 48 kg kruszcu rocznie....

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.