Strona główna »» Aktualności » Zamek Grodziec

Zamek Grodziec

Położony w malowniczej scenerii bazaltowego wzgórza u podnóża Krainy Wygasłych Wulkanów zamek, już w 1 połowie XIX wieku uznawany był za wielką atrakcję turystyczną.

Położony w malowniczej scenerii bazaltowego wzgórza u podnóża Krainy Wygasłych Wulkanów zamek, już w 1 połowie XIX wieku uznawany był za wielką atrakcję turystyczną.

Pierwsze zmianki o tym architektonicznym cudzie pochodzą z 1155 roku. Dwadzieścia lat później książę Bolesław Wysoki wystawił tu przywileje cystersom z Lubiąża. Dzisiejszy wygląd Zamek zawdzięcza Henrykowi Brodatemu, który przebudował drewniano – ziemny gród na murowany. Podczas wojen husyckich obiekt został zniszczony. Dopiero na przełomie  XV i XVI wieku, za sprawą Fryderyka I i Fryderyka II, zamek powrócił do swoich lat świetności i stał się niepowtarzalną rezydencją gotycko – renesansową na Dolnym Śląsku. Po raz kolejny doszło do zniszczenia zamku podczas wojny 30-letniej. Po tych wydarzeniach prace konserwatorskie trwały bardzo długo. Remont ruszył już w 1800 r., jednak dopiero na początku następnego wieku, dzięki niemieckiemu architektowi i konserwatorowi zabytków Bodo Ebhardtowi odnowiono budowlę. Odrestaurowanym obiektem nie nacieszono się zbyt długo. W 1945 r. zamek spłonął. Jego ponowną odbudowę rozpoczęto w 1959 r.

Jak każdy zamek, tak i ten kryje swoją legendę. Czerwony upiorny kościotrup snuje się po zamkowych komnatach, dachu i dziedzińcu. Przed laty tego upiora ujrzał kasztelan zamku – Jan, a człowiek był to niemiłościwy, srogi dla swoich poddanych. Po spotkaniu z upiorem uwolnił swoich więźniów, a swój majątek rozdał ubogim.

Dziś na zamku odbywa się mnóstwo imprez kulturalnych: Majówka, Przegląd Teatrów Historycznych, Legnicko – Brzeski Turniej Rycerski, Międzynarodowa Biesiada Zespołów Kresowych, Agroturystyczne Święto Wina i Miodów Pitnych oraz Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej.

Kręcono tutaj także wiele filmów (Przyłbice i kaptury, Wiedźmina, Torasa Bulbę, Kwiat diabła, Pamiętniki Fanny Hill) oraz programów reality show.

Inne polecane szlaki

Trasa rowerowa na Ostrzycę


Zapraszamy na rowerowy podjazd na Śląską Fudżijamę. Niegdyś unosiły się nad nią kępy gazów i pyłów wulkanicznych. Dziś przyjazne turyście najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego (501m n.p.m.) już nie odstrasza grzmotami i językami ognia...

Więcej

Newsletter

Zapisz się, aby cały czas być na bieżąco z naszą atrakcyjną ofertą.